Logowanie
Panel klienta
  •                                         ZEST
    profesjonalnie i komplesowo dla Twojej nieruchomości
  • Dział Techniczny: 787 613 597, Eksploatacja: 696 474 092, Telefon alarmowy: 696-474-129
  • Informacje o trwających konkursach na roboty dla Wspólnot w zakładce Aktualności
Aktualności
Wspólnota skontroluje lokal
Powrót do: Strona główna

Na żądanie zarządu właściciel mieszkania będzie musiał je udostępnić do kontroli instalacji.

Zarządca nieruchomości powinien móc wejść w asyście służb do prywatnego mieszkania, w którym doszło do awarii. Nad wprowadzeniem takiej zmiany w ustawie o własności lokali myśli resort rozwoju i technologii. Przesądzona została natomiast nowelizacja tego aktu, na mocy której zarząd wspólnoty będzie miał prawo dokonać okresowej bądź doraźnej kontroli stanu instalacji w prywatnym mieszkaniu, gdy jego użytkownik będzie się opierał. Konieczna ustawa. Dziś ten obowiązek przewiduje rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. To nie wystarcza. – Ingerencja w prawo własności lokalu przez upoważnienie wspólnoty mieszkaniowej/ zarządcy obiektu budowlanego do kontroli stanu instalacji musi być uregulowana w przepisach rangi ustawowej. Wynika to wprost z art. 64 ust. 3 konstytucji – podkreśla adwokat Bartłomiej Dębski z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Potrzebę zmian dostrzega także Aleksandra Karteczka-Gurgul, adwokat w kancelarii B2RLaw Jankowski, Stroiński, Zięba i Partnerzy.
– Coraz częściej zdarza się, że użytkownicy lokali nie udostępniają ich do przeprowadzenia kontroli, mimo że na właścicielach budynku ciąży obowiązek jego utrzymania. Pomimo ogólnych regulacji wynikających z przepisów ustawy o własności lokali oraz przepisów wykonawczych zarządcy nieruchomości lub zarządy wspólnot mieszkaniowych odpowiadający za stan techniczny budynku nie mogą podjąć działań, które pozwoliłyby, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, wejść do lokalu bez zgody jego użytkownika, by usunąć awarię czy jej skutki – mówi Karteczka- -Gurgul.
Informacje o pracach nad nowelą podano w odpowiedzi na interpelację poselską nr 26346. Odpowiedzialny m.in. za sektor mieszkaniowy w resorcie rozwoju wiceminister Piotr Uściński zastrzegł, że nowela może mieć szerszy od postulowanego charakter.
– Przeanalizowana zostanie stosowność rozszerzenia art. 13 ust.2 uwl o obowiązek udostępniania lokalu nie tylko w razie awarii dotyczącej nieruchomości wspólnej, ale też w razie konieczności usunięcia awarii zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody w lokalach innych członków wspólnoty – wskazał Uściński. Dziś właściciel lokalu jest zobligowany udostępnić je tylko w ściśle określonych przypadkach: gdy jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje. W ocenie mecenasa Dębskiego nowe regulacje nie powinny być jedynie prostą kalką obowiązujących przepisów, w tym ustawy o spółdzielniach mieszka
niowych .
– Istotna będzie treść konkretnych przepisów odnoszących się do: konieczności wcześniejszego uzgodnienia terminu przeglądu, sankcji wobec właściciela za odmowę wstępu do lokalu czy nieuzgodnienie ww. terminu, odpowiedzialności za ewentualne szkody wyrządzone przy okazji takiego przeglądu wreszcie ograniczenia czasu przeglądu, czy pory, w jakiej jest dokonywany – wylicza ekspert.

                                                                 Źródło: Rzeczpospolita Nr 267 (12118)

 

 

Zest
Firma godna zaufania

„Łatwiej odbudować zburzone miasto niż odbudować zaufanie” (cyt. Karol Bunsch) Dlatego, w naszej pracy, tak istotnym jest budowanie właściwych relacji z mieszkańcami obsługiwanych nieruchomości. Mamy świadomość, że nieruchomości to nie tylko budynki i grunty to także a może przede wszystkim ludzie, i że to na ich zadowolenie i zaufanie codziennie pracujemy. Uważamy, że kluczem do osiągnięcia tego celu jest najwyższa jakość świadczonych usług oraz dążenie do wypracowania własnego, charakterystycznego stylu zarządzania, którego rezultatem ma być pełne zaspokojenie ich potrzeb i oczekiwań w zakresie funkcjonowania Wspólnoty.

W naszych działaniach koncentrujemy się na:

  • zapewnieniu bezpieczeństwa zaówno ludzi jak i powierzonych nam nieruchomości;
  • przygotowaniu indywidualnych planów finansowych dla Wspólnot w oparciu o gruntowną analizę przychodów i ponoszonych kosztów;
  • pozyskiwaniu alternatywnych zewnętrznych źródeł finansowania zarówno w aspekcie całokształtu potrzeb jak i konkretnych celów;
  • dynamicznym podejmowaniu całego spektrum działań, których rezultatem na być utrzymanie lub podnoszenie wartości nieruchomości;
  • poszukiwaniu alternatywnych i niestandardowych rozwiązań;
  • orientacji na Klienta oraz budowaniu wzajemnych pozytywnych relacji;

Codzienna praca na rzecz mieszkańców i ich nieruchomości w połączeniu z profesjonalizmem i zaangażowaniem ludzi ją wykonujących dała Spółce ZEST bezcenny kapitał jakim jest zaufanie naszych Klientów.

D l a c z e g o   m y ?
Sprawdź
wersja na komputer