Logowanie
Panel klienta
  •                                         ZEST
    profesjonalnie i komplesowo dla Twojej nieruchomości
  • Dział Techniczny: 787 613 597, Eksploatacja: 696 474 092, Telefon alarmowy: 696-474-129
  • Informacje o trwających konkursach na roboty dla Wspólnot w zakładce Aktualności
Aktualności
Śmieci na pięć pojemników? Jeszcze nie
Powrót do: Strona główna

Gminy nie muszą się spieszyć z wdrażaniem selektywnej zbiórki odpadów na większą liczbę pojemników. Ze zmianami mogą poczekać do 2020 r. Nie pomoże to jednak stolicy ani gminom, które prowadzą już przetargi. Renata Krupa-Dąbrowska 

Minister środowiska przedłuża czas na wdrożenie nowych zasad zbierania komunalnych śmieci. Chce pomóc gminom, które jeszcze tego nie zrobiły, i zapobiec masowym podwyżkom opłat za odbiór śmieci. W tym celu pod koniec grudnia zdecydował się zmienić swoje rozporządzenie ws. selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Nowela obowiązuje od 1 stycznia 2019 r.

Przedłuża gminom do 1 stycznia 2020 r. termin na dostosowanie się do wymagań wynikających z rozporządzenia. Rodzaje umów są dwa. Pierwsze: na odbieranie lub odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, które zostały rozwiązane albo wygasły przed dniem wejścia w życie tej noweli, a do tej pory nie zawarto nowych umów. Drugie to umowy, które będą rozwiązane albo wygasną w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2019 r. W obu kategoriach minister środowiska dopuszcza zawarcie umów na starych zasadach maksymalnie do 1 stycznia 2020 r. Nowelizowane rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2017 r. Na jego podstawie w gminach ma być wdrożona obowiązkowa zbiórka śmieci do minimum czterech różnych pojemników w określonym przez resort kolorze. Do niebieskich ma trafić papier, do zielonych szkło, do żółtych metal i tworzywa sztuczne, do brązowych bioodpady, a do czarnych śmieci zmieszane. Do tej pory nie wszystkie gminy wprowadziły tego rodzaju segregację. Wciąż wiele z nich dzieli odpady m.in. na suche i mokre. Powodem rozporządzenia dotyczącego selektywnej zbiórki był niski poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. Przepisy tego rozporządzenia są sukcesywnie wdrażane przez poszczególne gminy. W stolicy nowe zasady (segregacja na pięć pojemników) miały wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Władze stolicy miały jednak problem z wyłonieniem nowej firmy odbierającej odpady. W końcu się udało, ale do czasu załatwienia wszystkich formalności śmieci będzie wywoziła inna firma. Nowela rozporządzenia więc już w stolicy nie za bardzo pomoże.

- To zmiana, o którą apelowaliśmy do ministerstwa już w 2016 r. Skoro obowiązek segregacji na pięć frakcji nie był tak istotny do wdrożenia, to dlaczego minister nie zmienił rozporządzenia wcześniej, tylko dopiero pod koniec 2018 r.? – pyta Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. – Zaskakuje nas również to, że wszyscy wiedzieli, kiedy jest otwarcie ofert w Warszawie, w największym postępowaniu przetargowym w Polsce. Czy to przypadek, że minister publikuje projekt rozporządzenia właśnie tego samego dnia wieczorem? Robi to bez konsultacji z samorządami, innym resortom dając 24 godziny na zgłoszenie uwag w tak ważnej dla wszystkich sprawie. – dodaje wiceprezydent. Według niego zmiana rozporządzenia teraz już niczego nie zmieni dla mieszkańców Warszawy. – Gdybyśmy wiedzieli o tym wcześniej, system odbioru i zagospodarowania kosztowałby nas mniej. W Warszawie wdrażamy system według założeń, nie możemy go już dzisiaj wycofać, mamy zawarte umowy, mamy również przyjęty regulamin – tłumaczy Michał Olszewski.

Podstawa prawna: nowela z 28 grudnia 2018 r. rozporządzenia ministra środowiska ws. Szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (DzU z 29 grudnia 2018 r., poz. 2482)

                                                                                  Źródło: Rzeczpospolita Nr 1 (11244)

Zest
Firma godna zaufania

„Łatwiej odbudować zburzone miasto niż odbudować zaufanie” (cyt. Karol Bunsch) Dlatego, w naszej pracy, tak istotnym jest budowanie właściwych relacji z mieszkańcami obsługiwanych nieruchomości. Mamy świadomość, że nieruchomości to nie tylko budynki i grunty to także a może przede wszystkim ludzie, i że to na ich zadowolenie i zaufanie codziennie pracujemy. Uważamy, że kluczem do osiągnięcia tego celu jest najwyższa jakość świadczonych usług oraz dążenie do wypracowania własnego, charakterystycznego stylu zarządzania, którego rezultatem ma być pełne zaspokojenie ich potrzeb i oczekiwań w zakresie funkcjonowania Wspólnoty.

W naszych działaniach koncentrujemy się na:

  • zapewnieniu bezpieczeństwa zaówno ludzi jak i powierzonych nam nieruchomości;
  • przygotowaniu indywidualnych planów finansowych dla Wspólnot w oparciu o gruntowną analizę przychodów i ponoszonych kosztów;
  • pozyskiwaniu alternatywnych zewnętrznych źródeł finansowania zarówno w aspekcie całokształtu potrzeb jak i konkretnych celów;
  • dynamicznym podejmowaniu całego spektrum działań, których rezultatem na być utrzymanie lub podnoszenie wartości nieruchomości;
  • poszukiwaniu alternatywnych i niestandardowych rozwiązań;
  • orientacji na Klienta oraz budowaniu wzajemnych pozytywnych relacji;

Codzienna praca na rzecz mieszkańców i ich nieruchomości w połączeniu z profesjonalizmem i zaangażowaniem ludzi ją wykonujących dała Spółce ZEST bezcenny kapitał jakim jest zaufanie naszych Klientów.

D l a c z e g o   m y ?
Sprawdź
wersja na komputer